Nowe technologie fundamentem przyszłości
Nikt nie ma wątpliwości, że to nowe technologie stoją za postępem cywilizacji. Towarzyszą nam na każdym kroku. Są obecne w każdym aspekcie naszego życia. Dzięki nim ludzkość sięgnęła kosmosu. Nowe technologie znajdują też zastosowanie w bardziej przyziemnych sprawach. Nadają lub podnoszą funkcjonalność rzeczom i procesom. Są chętnie wykorzystywane w biznesie na całym świecie. Dają przewagę konkurencyjną, która często stanowi o świetlanej przyszłości firm. W krajowej gospodarce nowoczesne technologie obecne są w każdej gałęzi przemysłu. Funkcjonują w postaci gotowych produktów. Inne są dopiero na etapie badań. Obserwując rynek pracy domyślać się jednak można, że innowacje nie są obce polskim firmom. Praca dla programistów dostępna jest bowiem niemal w każdej branży. Wszędzie tam zachodzi konieczność napisania linijki kodu do obsługi procesu. Może być to programowanie robota produkcyjnego. Albo tworzenie systemu operacyjnego dla urządzeń medycznych. Może być to także nowoczesna platforma sprzedaży internetowej. W tej branży możliwości jest naprawdę wiele.
Nowe technologie — jak wygląda rynek pracy?
Programiści bez problemu znajdą pracę przy programowaniu procesu produkcji. Automatyzacja i robotyzacja wymaga często znajomości zaawansowanych języków programowania. Umiejętność komunikowania się z maszynami znajduje w Polsce coraz większe wzięcie. Praca dla programistów znajdzie się tu zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i wytwórczych. Nowe technologie to także cyfryzacja życia. Jest wszechobecna i postępuje w ogromnym tempie. Telefony, komputery i telewizory mają systemy operacyjne. Komunikacja z nimi następuje dzięki aplikacjom. To kolejne linijki kodu służące nowym technologiom. Przez platformy komunikacji cyfrowej oparte na Internecie obsługiwać można niemal wszystko. Obecnie nawet lodówki mają możliwość sterowania przez WiFi. Przez Sieć można komunikować się z bankiem, a nawet urzędem administracji państwowej. Za bezpieczeństwem, uwierzytelnianiem i możliwością dokonania interesującej nas czynności odpowiadają kolejne linijki kodu. To dzięki programistom nasze życie stało się łatwiejsze. Nowe technologie szturmem wdarły się w życie konsumentów. Na telefonach mamy aplikacje zakupowe, komunikacyjne i wiele innych. Korzystając z Internetu, trafiamy na sklepy pełne produktów i usługi online. Codziennie przeglądamy setki stron, za którymi stoją systemy operacyjne i serwerowe. Każda z witryn pisana jest odpowiednim językiem programowania. Często łączone są one w większe sieci o szerokich funkcjonalnościach. Otaczające nas nowe technologie napędzają i ułatwiają nasze życie. Dziś każdy używa nowych technologii.
Już dawno zwrócili na to uwagę pracodawcy. Na rynku pracy od dawna już istnieje zapotrzebowanie na programistów, analityków i specjalistów IT. Mimo wysokich zarobków, w branży wciąż panuje deficyt. Zapotrzebowanie rośnie niewspółmiernie szybko do możliwości kształcenia kadr. Stąd dobry programista jest dziś na wagę złota. Warto przy tym zauważyć, że w Polsce powstaje wiele aplikacji używanych na całym świecie. Mamy też znanych i cenionych na świecie producentów gier. Ta branża to kolejna odnoga przemysłu, gdzie nowe technologie powstają na rodzimym rynku. To alternatywna praca dla programistów na rozwojowym rynku. Proste aplikacje zarabiają bowiem czasami ogromne majątki. To z pewnością jednak praca przyszłości. Trendy na rynku pracy wskazują wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT. Brakuje wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem w programowaniu. Na rynku widać też ruch w branży e-commerce oraz marketingu internetowego.
Dla kogo praca z nowymi technologiami?
Rynek pracy w branży IT jest niezwykle chłonny. Nowe technologie napędzają postęp. Coraz nowsze pomysły i sposoby komunikacji wymuszają stałe monitorowanie rynku. Generują nowe możliwości reklamy i interakcji z klientami. Aplikacje wprowadzone 2-3 lata temu są już dziś… przestarzałe. W tej branży zapotrzebowanie jest naprawdę duże. Kto ma szansę na pracę w IT? Właściwie każdy, kto posiada ku temu predyspozycje. Branża otwarta jest doświadczonych programistów. Mimo to jest to też dobre rozwiązanie na zmianę kwalifikacji. Na naukę programowania nigdy nie jest za późno. Nauka języka i zdobywanie doświadczenia jest kwestią wyjątkowo indywidualną. Dla osób bez znajomości programowania branża oferuje miejsca w e-commerce i marketingu. Może nie jest to typowe IT, jednak ten segment rynku działa obecnie wyjątkowo prężnie. I zanosi się na to, że w najbliższych latach nie zmieni się to. Tu swoje miejsce znajdą programiści oraz analitycy, graficy, a także specjaliści marketingu i reklamy. Nowe technologie nie zastąpią bowiem w pełni samego człowieka. Odpowiednio przygotowany e-sklep to ciężka praca wielu specjalistów. Jego optymalna reklama to wiedza kolejnych pracowników firmy.
Nowe technologie na stałe zagościły też w bankowości elektronicznej. Praca dla programisty w tej branży dostępna jest niemal od ręki. Stawiane są tu dość wysokie wymagania związane z umiejętnościami i doświadczeniem. Pracownik odpowiedzialny jest za podstawowe platformy komunikacyjne i operacyjne. Najmniejszy nawet błąd ludzki może wywołać tu nieocenione straty. Utrzymanie funkcjonalności i wprowadzanie innowacji obarczone jest tu dużą odpowiedzialnością. Zachęcają jednak stawki proponowane przez instytucje bankowe. Programiści odpowiedzialni za poprawność operacji finansowych to krezusi w branży. Podobnie jak ci obsługujący największe platformy sprzedażowe. Stały wzrost handlu elektronicznego napędza konkurencję. Duże i małe sklepy prześcigają się w pomysłach na sprzedaż. Wszystko wskazuje na to, że handel i komunikacja w Internecie stały się normą. To zaś sprawia, że specjaliści IT długo jeszcze będą poszukiwani przez pracodawców różnych branż.
Najnowsze komentarze