Zagęszczenie gleby można zdefiniować jako ściskanie jej cząstek do mniejszej objętości w wyniku zmniejszenia przestrzeni między tymi cząstkami. Zwykle towarzyszą mu istotne zmiany właściwości strukturalnych gleby, a także zmiany jej reżimu termicznego i wodnego, równowagi oraz właściwości wchodzących w skład jej faz ciekłych i gazowych.
Zagęszczanie gleby ma za zadanie poprawę terenu budowlanego, w tym zmniejszenie przepuszczalności gleby, zwiększenie jej nośności i obniżenie wahań głośności. Jest to technika stosowana w budownictwie, która wykorzystuje do zagęszczania gleby specjalistyczne urządzenia, takie jak zagęszczarki do gruntu, ubijaki i skoczki do ubijania gruntu.
Wśród firm budowlanych dużą popularnością cieszą się ubijaki do gruntu wibracyjne, które są idealnymi urządzeniami do zagęszczania rowów, często stosowane podczas układania instalacji wodociągowej, gazowej i elektrycznej. Są to wydajne i elastyczne urządzenia, które można z powodzeniem stosować na ograniczonych powierzchniach.
Nowoczesne modele ubijaków wibracyjnych posiadają czterosuwowy wysokoprężny silnik, zbiornik paliwa z potrójną filtracją, podwójny filtr paliwa i dźwignię sterującą. Ponadto zaopatrzone są w gumowe amortyzatory, regulowaną antywibracyjną rączkę i specjalne klocki pochłaniające drgania, co zapewnia komfort pracy operatorowi.
Ubijaki wibracyjne mogą być stosowane do wszystkich rodzajów gleby, piasku, żwiru i gliny. Dzięki zróżnicowaniu produkowanych modeli można dobrać optymalne parametry do konkretnych zadań, gdzie bierze się pod uwagę wymiary stopy, prędkość roboczą, głębokość zagęszczania i ciężar urządzenia.
Wykorzystując najnowsze technologie producenci przedstawili do dyspozycji firm również wiele typów skoczków zagęszczarek do gruntu, które są wykonywane z wytrzymałych, wysokiej jakości materiałów, z wysokowydajnymi silnikami przystosowanymi do trudnej pracy. Skoczki zagęszczarki stosuje się do zagęszczania gruntu, warstw asfaltu, a w wielu przypadkach nawet do ubijania kostki brukowej.
Natomiast skoczki do ubijania charakteryzują się niewielką konstrukcją, co pozwala na ich używanie do ubijania gleby na niedużych i trudno dostępnych powierzchniach.
Skoczek do ubijania jest urządzeniem, którym można łatwo manewrować, dzięki czemu znalazł szerokie zastosowanie przy ubijaniu i wyrównywaniu miejsc po naprawie, w pracach ogrodowych i w miejscach, gdzie planuje się położenie kostki brukowej.
Nowoczesne skoczki do ubijania mają ponadto tę zaletę, że można w nich dostosować siłę i częstotliwość uderzeń, co pozwala na zagęszczanie różnych rodzajów gruntu.
Konstruując najnowszej generacji skoczki i ubijaki do gruntu, projektanci zaopatrzyli je dodatkowo w licznik godzin pracy i wskaźnik wibracji oraz natychmiastowy odczyt obrotów silnika, co zapewnia optymalną wydajność pracy operatora. W tego rodzaju nowoczesnych ubijakach do gruntu dźwignia przepustnicy automatycznie się blokuje wraz z wyłączeniem silnika, co umożliwia jego pracę na biegu jałowym.
Są produkowane również zagęszczarki do gruntu, które są idealne do pracy przy dużych obciążeniach, oferując prędkość roboczą do 5600 obr./min i silnik o mocy 6,5 KM, dzięki czemu mogą być stosowana do asfaltu, ziemi, piasku, żwiru i terenów mieszanych w budownictwie, inżynierii lądowej lub drogowej, ogrodnictwie i kształtowaniu krajobrazu .
Najnowsze komentarze