Wzmacniacze słuchu – dlaczego są niebezpieczne?

Wzmacniacz słuchu jest czymś na co często niemądrze dajemy się nabrać. Wydaje nam się, że poprawi jakość naszego słuchu, a wszystko dookoła nagle stanie się wyraźniejsze i znacznie głośniejsze. Jednak kryje się za tym duże zagrożenie dla naszego zdrowia, ponieważ wzmacniacz słuchu nie jest tym samym co bezpieczny aparat słuchowy. Czym różnią się te dwa wynalazki oraz dlaczego powinniśmy być ostrożni przy wyborze?

Wzmacniacz słuchu, a aparat słuchowy

Nie każde urządzenie, które poprawia słyszenie jest dla nas dobre. Bezdyskusyjnie najlepszym rozwiązaniem będzie aparat słuchowy, który jest wyrobem medycznym, spełniającym odgórnie narzucone normy. Dzięki temu nie musimy się martwić czy na pewno jest dla nas bezpieczny. Niektóre z takich wymysłów jak wzmacniacz słuchu mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia i układu słuchowego. Jak więc odróżnić co jest właściwym i bezpiecznym urządzeniem? Co charakteryzuje każde z nich?

Aparat słuchowy

Aparat słuchowy ma za zadanie ułatwić nam słyszenie dźwięków, jednak nie jest to sprzęt służący jedynie do wzmocnienia wszystkich otaczających nas odgłosów. Dzięki swojej zaawansowanej technologii wyłapuje tylko te dźwięki, które powinniśmy usłyszeć. Na przykład podczas rozmowy sprawi, że jedynie dźwięk głosu naszego rozmówcy będzie dużo lepiej słyszalny, a inne otaczające nas hałasy nie będą przeszkadzać. Dzieje się tak dlatego, że aparat słuchowy ma systemy ograniczające hałas oraz niwelujące zbędne piski

Aparat słuchowy nie jest sprzętem, który jedynie wzmocni dźwięki, ale również sprawi że będą one wyraźniejsze. W sytuacji kiedy otacza nas hałas wyłapie dźwięki rozmów, dzięki czemu dużo łatwiej będzie nam ich słuchać.

Ten bezpieczny sprzęt jest nie tylko funkcjonalny, ale również bardzo wygodny. Dzięki specjalnym wkładkom z miękkiego materiału, wykonanym na wymiar czujemy niesamowity komfort w trakcie użytkowania aparatu słuchowego. Równie wygodny jest pilot lub aplikacja stworzona w celu sterowania sprzętem i regulacji dźwięków. Ustawienia pomogą nam dopasować programy do konkretnych sytuacji.

Wzmacniacz dźwięku

Wzmacniacz słuchu w przeciwieństwie do aparatu słuchowego nie jest wyrobem medycznym, więc nie mamy gwarancji, że jest bezpieczny dla naszego zdrowia.

Jego działanie polega jedynie na zwiększeniu głośności wszystkich otaczających nas dźwięków. Nie jest to sprzęt, który będzie skutecznie eliminować piski, czy inne dźwięki przeszkadzające nam podczas rozmów. Ponadto nie sprawi on, że głosy będą wyraźniejsze i łatwiejsze w zrozumieniu.

Brak możliwości dopasowania ustawień wzmacniacza słuchu do konkretnych sytuacji może powodować znaczne szkody w naszym układzie słuchowym. Głośne nieprzyjemne dźwięki docierają do ucha, przez co zamiast poprawić słyszenie, mogą nam jeszcze bardziej zaszkodzić.

Wzmacniacz słuchu nie jest dostosowany do swojego właściciela, przez co użytkowanie go nie jest szczególnie komfortowe. Ten sprzęt nie posiada również programów dopasowanych do szczególnych sytuacji.

Wzmacniacze słuchu na ogół wykonane są z gorszych jakościowo i tańszych materiałów przez co łatwo się psują oraz po prostu nie są dla nas zdrowe.

Wzmacniacz słuchu to zły wybór

Cały ludzki układ słuchowy to bardzo delikatna sprawa. Powinniśmy zatroszczyć się o nasz słuch, bo to rzecz, której nie da się naprawić. Dlatego warto postawić na bezpieczniejsze rozwiązanie, którym jest aparat słuchowy.

Wzmacniacz słuchu to zły wybór. Jest tańszy tylko ze względu na tanie materiały użyte przy jego produkcji. Jednak na wzmacniacz słuchowy nie będziemy mieć gwarancji. Brak możliwości dostosowania dźwięków do naszych potrzeb i sytuacji powinna z góry skreślić tą opcję.

Nie zastanawiajmy się i wybierzmy wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie jakim jest aparat słuchowy.